terça-feira, 14 de novembro de 2017

15 MUMIA - programs

(arte: Erica Maradona)











MINEIRA 01 – 76’
O Segredo do Garnet Azul Guilherme Teresani – 9´10” Belo Horizonte 2017
A Primeira Flauta Simon Brethé e Ricardo Poeira – 3’47” Belo Horizonte 2017
O lobo é o lobo jjribeiro 3’ Teófilo Otoni 2017S
Guaiamum Guilherme Pam 3’18” Belo Horizonte 2016
AAAAAAAAAAAAHhhh Ramon Coelho Braga 1’ 52” – Belo Horizonte - 2016
Uma Cidade com muitas Câmeras Alessandro Driê 9’ Juiz de Fora 2016
Millie Israel Dilean 5” 11” Belo Horizonte 2016
Na Lua Coletivo Escola da Serra 3’ Belo Horizonte 2016
Marcellas Marcella Furtado / Regina Resende Barroso / Silvano José de Faria Júnior / Tomás Gobbo Lopes 2’31” Belo Horizonte 2014
As Aventuras do Chauá Alunos da Escola Municipal Santo Antônio do Norte/ Projeto Animação – 4’ - Aimorés -
Diário de Areia Isadora Morales Chavez 6’ 26” Belo Horizonte 2017
Cheiro de Rosa Matheus Teixeira 3’52” Betim 2015
A Doida - Svetlana Filippova - 2'45" - Belo Horizonte -  2017
Nimbus, o caçador de nuvens  Marco Nick 16’45” Belo Horizonte 2016

MINEIRA 02 – 75’
Fonte da Tristeza Samira Daher 4’20”Belo Horizonte 2017
O Universo de Manoel Leandro Silveira – 6’ Cataguases 2016
Urutau João Galvão 8’12”Uberlandia 2016
Bili com limão verde na mão Rafael Conde 14’ Belo Horizonte 2016
Sayounara - Débora Mini – 4’40” - Belo Horizonte2016
Tudo se transforma Robson dos Santos 5’29”Belo Horizonte 2016
Cheiro de pitanga Jackson Abacatu 2’35” Belo Horizonte 2017
O conto do burro amarelo Daiana Mendes 30’ Contagem 2017
Bixera João Galvão Uberlândia 2017

NACIONAL 1 – 57’
O Projeto do Meu Pai - Rosaria - 5'40" - Vila Velha ES – 2016
A Orelha encantada ou Alma de gato - Paulo Leonardo – 9’ -  Camaragibe, Pernambuco
Animais - Guilherme Alvernaz - 12’40” - São Paulo
A Mulher dos 3 Desejos - Alunos da Escola de Ensino Fundamental José Cupertino – 3’11” -  Afonso Cláudio/ ES – 2015
O Mal -Carlon Hardt – 2´11” – Curitiba - 2016
A Árvore de Humberto - Alunos da rede municipal de Vitória/Projeto Animação/ Instituto Marlin Azul - 14'35" - Vitória /ES – 2016
O Caçador de Árvores Gigantes -  Anttonio Pereira – 10’ - Porto Alegre/RS

NACIONAL 2 – 59’
Quando os dias eram eternos -  Marcus Vinícius Vasconcelos - 12'50'' – São Paulo – 2016
Bééé!!! - Luana Esquerdo / Arthur Braga – 2’ 35” - Belém PA - 2017
Dinossauro Rex - Alunos da Escola Mariano Ferreira de Nazaret – 3’ - Domingos Martins/ ES - 2014
Flipbooks Camelô Camelo - Raquel Piantino – 40” – Brasília – 2016
Marcianos invadem a terra - weslle fellippe de araujo - 27’ 45” Faina – Goiás – 2017
Caminho dos Gigantes - Alois Di Leo – 12’ -  São Paulo – 2016

NACIONAL 3  - 54’
Pulsões - Yannet Briggiler – 6’ - Florianópolis/SC
A casa mais bela da rua -  Raphael Gustavo da Silva – 1’ –Goiânia - 2014
Out of The Bubble - Lucas Martins Sepulveda – 2’22” – Canada / Goiás - 2016
Homo Erectus - Rodrigo Burdman – 2’15” – Brasil /EUA
Vento - Betânia Furtado – 13’ -Porto Alegre – 2015
Limonada - Raquel Piantino – 50” - Brasília – 2016
No Caminho da Escola - Alunos da rede municipal de Vitória - 9'18" Vitória ES – 2016
Medea – Alessandro Correa – 5’ 35” – São Paulo – 2017
Corrida - Cristina Nagase - 11’ - Brasília – 2017

NACIONAL 4 – 54’
Zero - Helena Cunha – 5’ – Rio de Janeiro – 2017
A Fuga - Douglas Alves Ferreira -10’ -São Paulo - 2015
Mira - Janaina da Veiga – 8’ - Curitiba/PR – 2017
Penedo - Alunos da Escola Anacleta Schneider /Instituto Marlin Azul – 2’19” - Vitória/ ES – 2015
Sai da Frente! - Artur Bryk  -2’50” - São Paulo -2017
Ben - Rubel Brisolla, Ana Carolina Bolshaw, Antônia Muniz e Miguel Carvalho – 4’ - Rio de Janeiro  - 2017
Boycóptero - Almir Correia – 11´ - curitiba parana - 2016
O Maestro do Tempo - Alunos da rede municipal de ensino de Vitória Instituto Marlin Azul – 15’ -  Vitória ES  - 2013

NACIONAL 5 – 54’
O Bruxo do Cosme Velho - Alunos da Rede Municipal de ensino de Vitória / Projeto Animação – 15’- Vitória ES – 2015
Vendo Ouvindo - Lula Gonzaga e Fernando Spencer - 6´- Pernambuco – 1972
Solito - Eduardo Reis – 5’ - Porto Alegre/ RS – 2017
Pinguim - Cleuberth Choi – 7’30”- Brasília –DF-  2016
O sino de Montebello - Fernando Ferreira Garróz -  4'44" - Franca/SP/ Brasil – 2016
O Bicho do Buraco - Alunos da Escola Benônio Falcão de Gouveia – 3’10” -  Itaúnas/ ES – 2015
Tango - Francisco Gusso e Pedro Giongo  = 12´30” - Curitiba, 2016

NACIONAL 6  - 54’
O Violeiro fantasma - Wesley Rodrigues – 6’50” – GO
A Baleia e o Tesouro - Alunos da Escola Municipal Dr. Tuffy Nader – 5’ - Vila Velha/ ES – 2014
Insonia - Talessak.- 2´30” – São Paulo – 2009
Help - Adriana do Prado Lisbôa - 2’ 15” - São Paulo – 2017
Valsinha do Mar - Marcus Guio - 3’16” -São Paulo SP - 2016
A Bailarina - Lucas Argenta – 2’ 40” - 2016 / Santa Maria – RS
Nada, Nadador! - Alunos do Projeto Animação – 15’ - Vitória/ ES - 2015
Oceano - Renato Duque -  15’40” - São Paulo/SP – 2016

INTERNACIONAL 01 – 53’
The Sibyls’ Brawl - Anna Haralampieva - 12’ – Bulgaria – 2016
Love With Occasional Showers - Assia Kovanova e Andrey Koulev – 7’- Bulgária – 2016
Silence of the sky - Jubrail Abubaker – 1’40” – Iraque - 2017 Les Courgettes De La Résistance - Mélissa Idri, Benoit Lecailtel, Ivana Ngamou e Côme Balguerie – 6’ 17” - França – 2016
Inhibitum - Atelier Collectif – 7’ 40” – Belgica -  2016
Hot Trahison - Quentin Barutaut – 6’ – França – 2016
Oh Mother! - Paulina Ziolkowska – 12´15” – Polônia - 2017

INTERNACIONAL 02 – 52’
Bird Flu - Priit Tender e Hefang Wei – 9’ 40” – Estônia - 2016
OTTO  - Job, Joris e Marieke – 9’19” – Holanda - 2015
Charlie et ses grandes dents - Esther Lalanne, Xing Yao, Valentin Sabin, Camille Verninas e Chao-Hao Yang – 6” 13” – França – 2016
Agent Aiden - Martin Lambert e Laurent Beghin - 10’ 44” – França – 2016
Rabbit Blood - Yagmur Altan – 4’ 36” – EUA / Turquia - 2016
Peter Peter – Katarina Nikolov – 10” 55” –Eslovênia – 2015

INTERNACIONAL 03 – 60’
Kosmos - Daria Kopiec- 2’ 29” – Polônia – 2016
Sério - Ana Gusson – 3’ 22’ – Canadá – 2016
Malgrin Debotté - Morgane Marinos, Claire Brodelle, Cindy Kinadjian e Clarisse Valeix – 6’ – França - 2016
Five: Scherzo - Team Five with Max Hattler – 17’43” - Hong Kong - 2016
Child - Iring Freytag, Viktor Stickel e Linus Stetter – 9’12” – Alemanha - 2016
Yin - Nicolas Fong – 10’ 30” – Belgica - 2017 No-Go Zone - Atelier Collectif 10’ – Belgica – 2016

INTERNACIONAL 04 – 54’
Jane, Tarzan wasn´t that cool - Bego Vicario – 3’ 23” – Espanha - 2016
Doradcy Krola Hydropsa -Natalia Brozynska – 20’ 24” – Polonia – 2016
Face - Jurgis Krasons – 14’ – Letônia - 2015
Imago - Sotir Gelev – 16’19” – Bulgária - 2015

INTERNACIONAL 05 – 59’
High Wool - Nikolai Maderthoner e Moritz Mugler – 3’ – Alemanha - 2013
The short story of a fox and a mouse - Camille Chaix, Hugo Jean, Juliette Jourdan, Marie Pillier, Kevin Roger- 6’14” – França - 2015 Scraps - Atelier Collectif - 5’ 50” – Belgica – 2017
Los pecadores - Pablo Polledri – 2’ 22” - Argentina- 2007
Oasis - Gints Zilbalodis – 17’ 11” – Letônia – 2017
“Parade” de Satie - Koji Yamamura – 14’ 12” -Japão – 2016
Empty Space - Ülo Pikkov – 10’ 19” – Estônia – 2016

INTERNACIONAL 06 – 63’
Catch It - Paul Bar, Marion Demaret, Nadège Forner, Pierre-Baptiste Marty, Julien Robyn, Jordan Soler – 5’ 22” – França – 2015
Five: Rondo - Team Five com Max Hattler – 14’ 41” – Hong Kong – 2016
Cipercoper - Jernej Zmitek e Boris Dolenc – 16’ 09” – Eslovênia – 2014
Eye for an Eye - Steve Bache, Louise Peter e Mahyar Goudarzi – Alemanha  - 2016
Czarnoksieznik z krainy U.S. - Balbina Bruszewska – 22’ 32” – Polônia – 2016

INTERNACIONAL 07 – 64’
Zdarzenie plastyczne - Tymon Albrzykowski – 5’ 11” – Polônia – 2016
Down by love – José Corral – 13’ 48” – Espanha – 2016
The Locked Death – Zaptra - Andreja Goetz – Eslovênia – 2016
Don Quijote - claRa apaRicio yoldi – 3’ 09” – UK – 2016
The Sadness Will Not Last Forever- Alexei Dmitriev – 8’ 18” – Russia – 2016
Arteidas new life - Tsvetomira Nikolova legendar – 30’ 07” – Bulgaria – 2016

INTERNACIONAL l 08 – 62’
Un Obus Partout  - Zaven Najjar – 9’ 15” – França – 2015
Fres Boi  - Paloma Canonica e Cristina Vilches Estella – 7’42” – Espanha - 2015
How I gave up smoking... - Jurgis Krasons – 11’ – Letônia – 2016
Five: Adagietto - Team Five with Max Hattler – 10’ 54” – Hong Kong - 2016 Life Before Life - Rao Heidmets – 7’ 40” - Estônia – 2017  Minotaur - Kārlis Vītols – 8’ 37”- Letônia – 2016
Musicidio - Ferriol Tugues – 6’14” – Espanha – 2016

INTERNACIONAL 09 – 53’
Rain Lotus - Joe Chang – 7’11” – Canadá – 2016
All I need is you  -Aitor Oñederra – 4’30” – Espanha - 2017 Fatcula Martinus - Daane Klemet – 9’04” – Estônia - 2016 Posdata - Teresa Ferrer – 3’19” – Espanha – 2017
Death Bringer - Alexis Pinot – 5’32” – França – 2016
Horyzont zdarzen -Michal Orzechowski - 12’ 28” –Polônia – 2017
Lucky - Kirsten Carina Geißer e Ines Christine Geißer – 11’ – Alemanha - 2015

INTERNACIONAL 10 – 45’
One moonless night - Pelin Kirca – 3’43” – Turquia – 2016
Les Trois Ingénieurs - Hélène Boudier – 3’21” – França - 2015 Križ - Larisa Kotnik – 28’ – Eslovenia – 2016
Der kleine Vogel und die Raupe - Lena von Döhren – 4’ 31” – Alemanha – 2017
Locus - Anita Kwiatkowska- Naqvi – 10’ 09” – Polônia - 2016

INTERNACIONAL 11 – 57’
Stretch - Çağıl Harmandar – 2’ 16” – Turquia – 2016
Invisible Walls: Tales of Insecurity - Nurbanu Asena- 7’ 35” – Turquia – 2016
Última Chamada - Sara Barbas – 11’ 30” – Portugal - 2017 Gaidot Jauno gadu - Vladimir Leschiov - 8’1” – Letônia - 2016 Margarit and the Monster - Nayden Nikolov- 9’ 30” – Bulgária – 2017 Maiki / Mothers - Lubomir Yotov – 17’ 58” – Bulgária – 2016

INTERNACIONAL 12 – 51’
Ruben Leaves - Frederic Siegel = 5’ – Suiça – 2015
Five: Moving Stormily - Team Five with Max Hattler – 14’ 34” – Hong Kong - 2016
Electrofly - Natalia C.A. Freitas – 2’ 45”- Alemanha – 2015
Power - Dana Sink – 2’22” – EUA - 2007 Superbia - Luca Tóth – 15’43”- Hungria – 2016
Out of Internal Worlds - Helen Unt – 10’39” – Estônia - 2016

INFANTIL  01 – 30’
Musicidio - Ferriol Tugues – 6’14” – Espanha – 2016
Sayounara - Débora Mini – 4’40” - Brasil – 2016
Flipbooks Camelô Camelo - Raquel Piantino – 40” – Brasil –  – 2016
Sério - Ana Gusson – 3’ 22’ – Canadá – 2016
Fonte da Tristeza Samira Daher 4’20” Brasil – 2017
Diário de Areia Isadora Morales Chavez 6’ 26” Brasil – 2017
Limonada - Raquel Piantino – 50” - Brasil – 2016
Guaiamum Guilherme Pam 3’18” Brasil – 2016
Insonia - Talessak.- 2´30” – Brasil – 2009
O Projeto do Meu Pai - Rosaria - 5'40" -  Brasil –  2016

INFANTIL 02 -31’
The short story of a fox and a mouse - Camille Chaix, Hugo Jean, Juliette Jourdan, Marie Pillier, Kevin Roger- 6’14” – França - 2015 Caminho dos Gigantes - Alois Di Leo – 12’ -  Brasil – 2016
Catch It - Paul Bar, Marion Demaret, Nadège Forner, Pierre-Baptiste Marty, Julien Robyn, Jordan Soler – 5’ 22” – França – 2015
Cheiro de pitanga Jackson Abacatu 2’35” Brasil – 2017
Der kleine Vogel und die Raupe - The little Bird and the Caterpillar
Ben - Rubel Brisolla, Ana Carolina Bolshaw, Antônia Muniz e Miguel Carvalho – 4’ - Brasil – 2017

Infanto juvenil 1 – 57’
The Sibyls’ Brawl - Anna Haralampieva - 12’ – Bulgaria – 2016
O Caçador de Árvores Gigantes -  Anttonio Pereira – 10’ Brasil
Caminho dos Gigantes - Alois Di Leo – 12’ -  Brasil – 2016
O Projeto do Meu Pai - Rosaria - 5'40" - Brasil – 2016
The short story of a fox and a mouse - Camille Chaix, Hugo Jean, Juliette Jourdan, Marie Pillier, Kevin Roger- 6’14” – França – 2015
Animais - Guilherme Alvernaz - 12’40” - Brasil

Infanto Juvenil 02 – 78’
Nimbus, o caçador de nuvens  Marco Nick 16’45” Brasil – 2016
Ben - Rubel Brisolla, Ana Carolina Bolshaw, Antônia Muniz e Miguel Carvalho – 4’ Brasil –  2017
Oasis - Gints Zilbalodis – 17’ 11” – Letônia – 2017
Catch It - Paul Bar, Marion Demaret, Nadège Forner, Pierre-Baptiste Marty, Julien Robyn, Jordan Soler – 5’ 22” – França – 2015
Fonte da Tristeza Samira Daher 4’20” Brasil – 2017
Minotaur - Kārlis Vītols – 8’ 37”- Letônia – 2016
Power - Dana Sink – 2’22” – EUA – 2007

MOSTRA ESPECIAL ALLAN SIEBER

Deus é Pai  1999
Os Idiotas Mesmo 2000
Onde Andará Petrucio Felker? 2001
Negão Bola Oito 2002
Suellen 2002
Superstição 2003
Santa de Casa 2006
Animadores 2008
Mar de paixão 2013

MUSICA ANIMADA – 57’
One moonless night - Pelin Kirca – 3’43” – Turquia – 2016Five: Moving Stormily
O Mal -Carlon Hardt – 2´11” – Brasil  - 2016
Five: Scherzo - Team Five with Max Hattler – 17’43” - Hong Kong - 2016
Ben - Rubel Brisolla, Ana Carolina Bolshaw, Antônia Muniz e Miguel Carvalho – 4’ - Brasil - 2017
Five: Adagietto - Team Five with Max Hattler – 10’ 54” – Hong Kong - 2016
Cheiro de pitanga Jackson Abacatu 2’35” Brasil – 2017
Five: Moving Stormily - Team Five com Max Hattler – 14’ 34” – Hong Kong – 2016
All I need is you  -Aitor Oñederra – 4’30” – Espanha – 2017

DOCUMENTÁRIO ANIMADO – 60’
No-Go Zone - Atelier Collectif 10’ – Belgica – 2016
Inhibitum - Atelier Collectif – 7’ 40” – Belgica -  2016
Invisible Walls: Tales of Insecurity - Nurbanu Asena- 7’ 35” – Turquia – 2016
Arteidas new life - Tsvetomira Nikolova legendar – 30’ 07” – Bulgaria – 2016
Scraps - Atelier Collectif - 5’ 50” – Belgica – 2017 Eye for an Eye - Steve Bache, Louise Peter e Mahyar Goudarzi – Alemanha  - 2016

SESSAO COM AUDIO DESCRIÇÃO
A Princesa e o violinista – Guto Bozzetti – 10’ – 2008
O Anão que virou gigante – Marcelo Marão – 10’ – 2008
Imagine uma menina com cabelos de Brasil – Alexandre Bersort – 10’ - 2010
Hotel Harrapos – Lisandro Santos – 7’ – 2012
Deixem Diana em paz – Julio Cavani – 10’ – 2013

LONGAS
Torrey Pines - Clyde Petersen -60’ – USA -  2016
História antes de uma história - Wilson Lazaretti - 78’ – Brasil - 2013
Bruxarias – Virginia Curia – 76’ – Puntevedra (Espanha), Porto Alegre / Rio de Janeiro – 2015
Piconzé – Ypê Nakashima – 80’ - 1972

Mostra Especial – 120 anos de Belo Horizonte
Os Pipichadores - Luis Cláudio Vianna, Maurício Gino e Sérgio Vilaça - 1997
Castelos de Vento - Tania Anaya - 1998
100 Anos de Cinema - 100 Anos de BH Tania Anaya 1995
Velocidade - Dedé e Leleu - 2001
Dilúvio -Magda Rezende -2002
O Vento - Sávio Leite - 2004
2004 - Edgard Paiva -2011
Involução - Marcelo Tannure - 2011
O Homem e a Cidade - David Lucas, Fernanda Mamede, Isadora Chaves e Teiciany Fontes = 2015
Imobilidade Urbana – Bruno Ianni - 2016
Obrigado pelo Peixe - Nicolas de Melo Maia e Rayanne Vieira do Nascimento – 2017
O bloqueio – Claudio de oLivera

domingo, 26 de março de 2017

15th MUMIA - Open Calls

15° MUMIA – UNDERGROUND WORLD ANIMATION FESTIVAL

Art: Érica Maradona


Rules
Chapter I: Purpose
MUMIA – Underground World Animation Festival – is focused in promoting recent animation short films, incentivating inovation and creativity.

Chapter II: Submission
2.1 - The Festival is opened to national and international animated films, completed after 2007. Each director can submit more than one film or video, but must submit each of them with separate entry forms. Videos made in different worlds will be very well accepted too.
2.2 - Submissions are open from March 1st to April 31. Follow the instructions below:
- Fill the formulary: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsjqo3TMRqoGG6l7k5z51lbN4-3VhFKForlez5LRPbXlajdg/viewform?c=0&w=1

- The films must be delivered in H264 only, regardless of the original format, that should be sent preferably to the email inscricoesmumia15@gmail.com through wetransfer (www.wetransfer.com). DVDs are not necessary, but if you wish to do it be sure it will be sent to the address: 15º MUMIA – Rua da Bahia, 1148, sala 1714, Centro, Belo Horizonte – MG, CEP 30190-906, Brasil.
- It is also necessary to send publicity material such as photos of the film to the email inscricoesmumia15@gmail.com.
- International films must send a dialogue list.

 Chapter III: Selection
3.1 - There will not be selection of the films and videos submitted,  but there are disqualification criteria such as:
3.2 - films that do not fit the festival's genre, according to the opinion of the festival's diretors; films not delivered in H264; international films without the dialogue list.
3.3 - Selected films and the programming will be available from August 25, 2017 in: http://www.mostramumia.blogspot.com/





Chapter IV: General Information
4.1 – Preview tapes will not be returned and will be part of the Festival’s archive and can be screened  only for cultural purposes on special programmes in Brasil or other countries, including television programmes, without commercial purposes, under the director’s authorization.

4.2 - If your work is accepted into the festival, you agree to allow MUMIA to use the images of the film (sound and clips, maximum of 30”) to promote special programmes, screenings or other cultural products.
4.3 – MUMIA’s is also allowed to use pictures, photos and the publicity materials of the films to promote them in every media supports.

sábado, 25 de março de 2017

AWARDS 14th MUMIA - Brazil

REGIONAL
1-A Orelha de Van Gogh - Thiago Franco – 10’50” -  Belo Horizonte/MG – 2015 
2- GADANTHARA - Um Fragmento da Biblioteca de Por Menores - Filipe Dilly – 7’ Belo Horizonte/MG - 2014   
3 -Matiz - Jackson Abacatu -  4’ 10” - Belo Horizonte – 2015
               

NATIONAL
1 - O Último Engolervilha II         - Marão, Jackson Abacatu, Wesley Rodrigues, Luah Garcia, Pamella Araújo, Camila Kauling, Guto BR, Rüsben, Ianah Maia, Giovanna Guimarães, Jirair Garabedian, Yurii Custodio, Rosana Urbes e Maurício Castaño – 13’ - RJ/MG/GO/PE/SC, /SP,/DF/Armênia/ES/ 2016

2- O Ex-Mágico – Mauricio Nunes e Olimpio Costa - 11´11” – Recife – PE – 2016

3- Say I am only seventeen - André Catoto Dias -8'30"- SP-         2015

Mention of  honor:  Cartas - David Mussel – 4’ 48” - Rio de Janeiro- 2016

               
INTERNATIONAL 

BEST SHORT: Bang Bang ! - Julien Bisaro  12' – França - 2014     

2.lugar Yùl and the snake - Gabriel Harel – 13’ 11” – França – 2016

3.lugar Erlkönig - Georges Schwizgebel               - 5'30- Suiça- 2015


BEST SCRIPT
Life with Herman H. Rott - Chintis Lundgren – 11’ - Estonia/Croacia- 2015           

BEST ART DIRECTION
In My Head  - Joana Locher – 7’ – Suíça

BEST SOUNDTRACK
In The Distance - Florian Grolig – 7’ 30” – Alemanha – 2015

BEST STOP MOTION:
Isand – Riho Unt – 18’ – Estônia – 2015

 BEST EDTION
Horse – 4’ 17” - SHEN Jie – China – 2013


MENTION OF HONOR

Last Door South - Sacha Feiner – 14’ 21” – Belgica – 2015
A Single Life - Job, Joris & Marieke – 2’ 15” – Holanda – 2015

L'Œil du Cyclone - Masanobu Hiraoka - 5'03'' – Japão -2015

terça-feira, 1 de março de 2016

OPEN CALLS 14th MUMIA

art: Leonardo Catapreta


14˚ MUMIA – UNDERGROUND WORLD ANIMATION FESTIVAL

Rules
Chapter I: Purpose
MUMIA – Underground World Animation Festival – is focused in promoting recent animation short films, incentivating inovation and creativity.

Chapter II: Submission
2.1 - The Festival is opened to national and international animated films of any format and any lenght, completed after 2006, delivered in H264 regardless of the original format, that should be sent preferably to the email inscricoesmumia14@gmail.com through wetransfer (www.wetransfer.com) on H264 format. DVDs are not necessary, but if you wish to do it be sure it will be sent to the address below.
International productions should include credits and complete dialogue list.
Each director can submit more than one film or video, but must submit each of them with separate entry forms.
Videos made in different worlds will be very well accepted too.

2.2 -  Videos, photos and all the adicional information must be sent by May 31st, 2016, to the email inscrsmumia14@gmail.com
Those who prefer to sent DVDs must do it by May 31st, 2016 to the Festival address:
14º MUMIA – Centro Universitário UNA - Campus Liberdade
Rua da Bahia, 1764, Lourdes, Belo Horizonte (MG), CEP: 30160-011, Brasil
Phone: + 55 (031) 9804 5253
Photos must be sent to the email: inscricoesmumia14@gmail.com




Chapter III: Selection 
3.1 - There will not be selection of the films and videos submitted. But films that do not fit the festival's genre, according to the opinion of the festival's diretors, will not be accepted.
3.2 - Selected films and the programming will be available from August 23, 2016 in: http://www.mostramumia.blogspot.com/

Chapter IV: General Information
4.1 – Preview tapes will not be returned and will be part of the Festival’s archive and can be screened  only for cultural purposes on special programmes in Brasil or other countries, including television programmes, without commercial purposes, under the director’s authorization.
4.2 - If your work is accepted into the festival, you agree to allow MUMIA to use the film (including images, photos, sound and clips – maximum of 30”) to promote special programmes, screenings or other cultural products.
4.3 – MUMIA’s is also allowed to use pictures, photos and the publicity materials of the films to promote them in every media supports.

4.4- All the selected Brazilian and international animations will be part of a Special Programme to be screened on the cities of Teófilo Otoni and Almenara (Minas Gerais) on March / 2017.
4.5 – Registrations will be confirmed by mail until september / 2016, after the arrival of all required materials and information.
4.6 - The submitter of the films must pay for all the shipping costs. The festival will not accept any charges.
4.7 - The entry of a film or a video implies acceptance of the terms of these rules.  Making the inscription through Google docs linked to MUMIA's blog also indicates the acceptance of these rules.
4.8 - Other issues will be decided by the MUMIA’s organization committee. 



quarta-feira, 18 de novembro de 2015

SELECTION 13th MUMIA

MUMIA 2015 – ESPECIAL ANIMAÇÃO FRANCESA
MINEIRA 1 – 75´
Curtiças - Maurício Gino – 5´35” - Belo Horizonte - 2015                              
#MAX - Wagner Rodrigues – 2´26” -       2014 - Belo Horizonte                                                  
A mesma velha estória (The same the old story) - Ramon Faria 2´30” - 2012 / BH            
Mc Dodô - Meu Amor, Meu Bem-te-vi - Jackson Abacatu e Arthur B. Senra - 4'32"- 2014 / Belo Horizonte
O lixo que habito - Daniel Veloso – 1´- 2014 - Belo Horizonte - MG                         
Lichtenberg - José Wenceslau Caminha Aguiar Junior - 29'50'' - 2014 - Belo Horizonte
O Semeador de Planetas - Marcelo Tannure      - 12'32" - 2014 - Nova Lima - MG
Antes que seja tarde - Alexandre Dubiela – 1´49” – 2015 - BH                  
O Toque de Midas - Robson dos Santos – 2´19” - BH - 2015                                       
Ziwábigan - André Dias – 3´19” - Belo Horizonte                                             
Sobre o Bidê - To Catch a Bird - Matheus GP, Ramon Coelho e Louis Poague – 3´02” – 2014 - BH
Pintando o sete - Mamutte  - 1´40” – 2012 - BH
A Cartomante – Zenner Henriques - 4´- 2014 – BH

MINEIRA 2 – 84´
Coral Lobo - J.J.Ribeiro – 1´16” - 2015 - Teófilo Otoni - MG                         
Creatio - Ramon Faria – 5´25” - BH                                         
Chorei – Chorei e Chorei - Robson dos Santos  - 4´26” - 2015 - Belo Horizonte - MG       
Tintomático - Michelle Alessandra - 2'22" - 2014 – BH
O Quebra Cabeça de Tarik - Maria Leite – 19´20” - 2015
Hosenrolle - Arielly M Pereira – 2´30” – 2015 -  Belo Horizonte                 
Urbe - Rafael Borges – 5´16” - 2012 - Belo Horizonte -  MG                        
Dioniso - Sarah Aimê do Carmo – 2´- 2015 - Belo Horizonte        
Noite do Almirante - Gabriela Barbosa  - 4´20” – BH - 2015
O extraordinário caso do sr.A - Jackson Abacatu – 12´40” - BH  
Oxum - Denis Leroy – 8´ - Belo Horizonte, 2015                               
Pobeda - Binho Barreto -2'30" - Bela Crkva - Sérvia / Belo Horizonte – 2014
Égun - Helder Quiroga – 12´18” - 2015 - MG - SP

NACIONAL  1 – 57´
Sviaz - Diego Akel, Leo Ribeiro, Felipe Thiroux, Adriane Puresa, David Mussel, Anna Thereza Menezes, Alexandre Bersot,  Jackson Abacatu e Ronaldo Oliveira – 9´20” – 2015 Rio de Janeiro - RJ   
Viagem na Chuva - Wesley Rodrigues – 13´ - Goiania/2014                                        
30 segundos - Henrique Ventura – 2´30” - São Paulo-   
Cinco Formas de Autoconhecimento – Christian Caselli -  4´- RJ/DF
Rascunho da Bíblia - Márcio Jr e Márcia Deretti - 1'35'' – 2015 -  Goiânia                               
Abraço de Urso - Almir Correia – 5´- 2015 - Curitiba                       
The Master’s Voice: Caveirão - Guilherme Marcondes  - 11’00 - 2014 -  SP                         
A Pequena Vendedora de Fósforos  - Kyoko Yamashita - 09' 13" – 2014 -  Porto Alegre - RS       

NACIONAL 2 – 55´
Mobios – Carlos Eduardo Nogueira – 14´45” – 2015 – SP
Retirantes - Maíra Coelho – 13´24” – 2014 - Porto Alegre
KidChup – Carolina Veirano e Guilherme Ghussn - 2´24” – 2015 – SP
Sonho de Menino - Quiá Rodrigues e Alunos do Festival de Triunfo - 3'34" – Triunfo – PE  - 2013
Bem-Me-Quer - Levi Magalhães – 7´50” - Fortaleza  - 2015
Tatuapé Mahal Tower – Carolina Markowicz e Fernanda Salloum - 9´35” – 2014 – SP
Andar de Trem - Gustavo Russo – 3´27” -2013 / Ribeirão Preto - SP       

NACIONAL 3 – 54´
Giz - Cesar Cabral - 10' – 2015 - SP                                         
CINEMA 4 D DEMAIS - SERIE CARRAPATOS E CATAPULTAS -  Almir Correia – 11´- 2014 - Curitiba
O Piano - Andrea Pesek e Marcelo Bala - 2' 25" - 2015 - São Paulo                          
Miss & Grubs – Jonas Brandão e Camila Kamimura - 9´53” – 2015 – SP
Vida – Gordeeff – 3´- 2014 – RJ
Polvo Paul – Thomate – 3´29”- 2013 -  Ribeirão Preto    
PAPEL Y-10 – Please No - 13´45” – 2015 – Brasília

NACIONAL 4 – 53´
Miudinho – Cláudio Roberto – 4´30” - 2013  -  RJ                             
Meu Foguete - Andrea Pesek e Marcelo Bala - 2' 24" - 2013 - São Paulo                              
Cidade dos guarda-chuvas - Luana Esquerdo/ Arthur Braga – 3´- 2014 – Belém - PA      
Não seja quadrado - Isaac Braz – 1´55” - 2015 - Belém/PA
Fora da caixa - Edemar Miqueta – 4´30” – 2013 - São Luís - MA                 
O Show - Dustan Oeven – 1´10” – 2014 - Goiânia - Goiás             
Amor Objeto - Rayana França e Helena Ferreira - 1'06'' – 2014 - Caruaru-PE      
E.T.ÍLICO de José Araripe Jr. e 1berto Rodrigues -3´ - 2014 - BA
Ninja - Marcelo Marão – 3´44” - 2013 / Rio de Janeiro                   
Flerte - Samuel Mariani - 2'40'' – 2015 - Campinas/SP                                    "
O monstro e a floresta - Wayner Tristão  - 4´- Juazeiro BA
M.M.M. - A montanha do meio do mundo - Marlon de Toledo e Olga Nenevê- 15´- Curitiba - PR - 2014             
Como se tornar um príncipe - Bruno Largura – 3´15” – 2014 - RJ               
O Homem do Coração Voluntário – Christian Caselli - 3´10” – RJ

NACIONAL 5 – 69´
Salu e o Cavalo Marinho - Cecilia da Fonte – 13´35” -2014 – Recife - PE 
A menina e a mala - Cleuebrth Choi  - 12´-  Brasília         
Um Rio - Andrea Pesek e Marcelo Bala -  4' 15"  - 2015 -  SP        
O sumiço da comida - Ducca Rios – 7´-  Salvador - 2015 
EspaçoSapos - Treino é treino - Rafael Beraldo Dourado – 10´28”- 2014 - Santo André - SP         
Castillo y el Armado - Pedro Harres – 13´45” -  RS - 2014                              
Tênis da Hora – Thomas Larson - 11´33” – 2015 – São Paulo

INTERNACIONAL  1
A Pirate Named Ned – Steve Gentile - 8´18” – USA
Salvaje – Thomas Landrein - 3´- 2015 – França
Onyx – Iina Kuula e Sindy Giraldo - 3´50” – 2013 – UK
Kamienica – Agnieszka Burszewska - 12´43” – 2013 – Polônia
Vicenta – Carla Valencia – 5´- 2014 – Equador
Ahco on the Road – Soyeon Kim - 8´45” – 2013 - USA / Korea
Portrait of a  Wind-up Maker – 4´- 2015 – Espanha
Historias Contaminadas / Toxic Tales – Denis Chapon - Miguel Mealla Black -  9´- 2014 – Bolivia
Electric Soul – Joni Männistö - 5´- 2013 – Finlândia
Accept- Jenni Tannahill – 5´16” – 2014 – Canadá

INTERNACIONAL 2
Bicycle - Bicicleta - Dana Sink  - 1´16” – 2015 – USA
Cyclope – Marine Duchet – 12´- 2013 – França
Cachorro Loko – Igor Shin Moromisato - 5´30” – Alemanha
Eye in Tuna Care – John Walter Lustig - 4´- 2014 – USA
The Flesh – Louise Lemoine Torrès & William Henne.- 14´40” – 2014 – Bélgica
Zoom IN – claRa apaRicio yoldi – 3´19” - Reino Unido
ZOOM out – claRa apaRicio yoldi - 3´– 2014- Reino Unido
Train deux bleu – Sylvie Denet - 3´ 26”- 2013 – França
Fongopolis – Joanna Kozuch - 13´- 2014 - Eslovaquia

INTERNACIONAL 3
Isle of seals – Edmunds Jansons - 6´- 2014- Letonia
Ball of Life – Dana Sink  - 4´11” – 2015 – USA
Arroz y fósforos – Javier Beltramino - 9´- 2015 - Argentina / UK
Octave – Mickaël Yon -  6´- 2013 – França
I Love Hooligans - Amo Hooligans - Jan-Dirk Bouw – 12´26” – Holanda
ME + HER – Joseph Oxford - 11´45” – 2013 – USA
Perfect Houseguest – Ru Kuwahata & Max Porter - 1´35” – 2015- USA
8 Bullets – Frank Ternier – 12´30” – 2014 – França

INTERNACIONAL 4
Hansel + Gretel - Soyeon Kim - 3´30” – 2014 - USA / Korea
Benjamin Goes To A Swingers' Party – Declan Byrne - 5´48” – 2015 – Austrália
White Out - Cable Hardin - 5´32” – 2015 – USA
Yasin – Kalle Raittila - 12´- 2013 – Finlândia
Gruby i chudy – Aleksandra Brozyna - 8´41” – 2014 – Polonia
Ziegenort – Tomasz Popakul - 20´- 2013 – Polonia
NU-LIFE – Lynn Kim - 4´30” – USA – 2015
Metanoia – Moritz Flachsmann, Remo Scherrere e Etienne Mory - 4´30” – 2013 – Suiça

INTERNACIONAL 5
Juste de l'Eau – Carlos De Carvalho - 4´42” – 2014 – França
Mute – Job, Joris e Marieke 4´- 2013 – Holanda
Smart Monkey – Nicolas Pawlowski e Winshluss (Vincent Paronnaud)18- 2014 – França
The Labyrinth – Mathieu Labaye - 9´20” – 2013 – Belgica
Viis varpaista – Kari Pieskä-  8´- 2013 – Finlandia
YEW feat ARNO "Between Up and Down" – Frédéric Hainaut & Simon Medard - 4´10” – 2014 - Belgica
Que dia é hoje? – Grupo de jovens de Montemor-o-Novo - 12´25” – 2015 – Portugal

INTERNACIONAL 6
15th Anniversary’s Animated « Exquisite corpse – Colective – 5´25” – 2015 – França
Kukka&Hauta - Malakias - 4´- 2014 - Finlandia
The Vast Landscape - porcelain stories - A Vasta Paisagem – Histórias de Porcelana - Lea Vidakovic – 11´- 2014 – Singapura
Payada Pa' Satán – Antonio Balseiro y Carlos Balseiro - 7´28” – 2013 – Argentina
NuevaMente – Nancy Esther Hernández González, Ana Gabriela Gutiérrez de la Garza, Martha Alejandra De Zamacona Escobar, Pedro Omar Barrera Domínguez - 3´21” – 2014 – México
Get Out – Javier Pera - 15´- 2015 – Argentina
Dom – Agnieszka Borowa - 14´22” – 2015 - Polônia

INTERNACIONAL 7
Tulikoura – Malakias - 7´- Finlandia
Oh My Dog! – Chloé Alliez - 6´26” – 2013 – França
Meteoritenfischen – Evelyn Buri & Nina Christen - 5´45” – 2013 - Suíça
Starry Starry Night - Noite Estrelada - claRa apaRicio yoldi– 2´30” – 2014 - Reino Unido
To thy heart – Ewa Borysewicz - 10´- 2013 – Polonia
Premier Automne – Carlos De Carvalho, Aude Danset - 10´30” – 2013 – França
Wind – Robert Löbel - 3´49” - 2013- Alemanha
Warm Snow – Neve Quente - Ira Elshansky - 5´26” – 2014 – Israel
Funeral - Alejandro Bonilla Rojas – 6´24” – 2014 – Costa Rica
Land – Masanobu Hiraoka - 3´41” – 2013 – Japão

INTERNACIONAL 8
Ars moriendi – Milosz Marganski - 7´- 2013 – Polônia
Dinner for few  – Nassos Vakalis - 10´- Grécia / USA
AlieNation – Laura Lehmus - 6´14” – 2014 – Alemanha
Jack the monster Jack, o monstro – Sindy Giraldo & Iina Kuula - 3´16” – 2013 – Finlandia
RAM_city (Mil pantallas) – claRa apaRicio yoldi - 6´20” – 2014- Espanha
Moonshine – Michal Poniedzielski - 11´- 2013 – Polonia
Vagabond – Pedro Ivo Carvalho - 7´25” – 2014 – Dinamarca
Gli immacolati - A Imaculada – Ronny Trocker - 13´- Itália – 2013

INTERNACIONAL 9
Ambar - Belén Tagliabue, Melina Menéndez – 6´30” – 2015 – Argentina
Dustin – Kristina Jaeger – 7´- 2014 – Alemanha
Padre – Santiago Bou Grasso – 12´- 2013 – Argentina
Between Times - Ru Kuwahata & Max Porter – 14´20”- 2014 - Holanda / USA
Hipopotamy – Piotr Dumala - 12´29” – 2014 – Polônia
Mimma – Calvin Antoine Blandin – 12´ - 2014 – França
Tarapaty Goose – Monika Dovnar - 3´30” – Alemanha
Zepo – Cesar Diaz Melendez - 3´- 2014 – Espanha

INTERNACIONAL 10
Roadtrip – Xaver Xylophon - 20´- 2014 – Alemanha
The Nursery Rhyme’s Bar – Stephanie Marguerite - 3´46” – 2014 – França
Rabbitland – Ana Nedeljkovi e  Nikola Majdak Jr.  7´- Sérvia
Thank God it´s Fiaday - Graças a Deus é sexta-feira - Asmae Elmoudir – 13´- 2014
Oripeaux – Sonia Gerbaund e Mathias de Panafieu – 10´- 2014 – França
Sangre de Unicornio – Alberto Vázquez - 9´ - 2013 – Espanha

INTERNACIONAL 11
H recherche F – Marina Moshkova - 11´ - 2014 – Russia
Yo te quiero! – Nicolás Conte - 8´- 2014 – Argentina
The Seven Red Hoods – Nicolas de Rosanbo-  8´45” – 2014 - França
Batz – Max Maleo and Aurélien Predal - 7´- 2013 – França
Impostor – 6´32” – Elie Chapius – 6´32” – 2013 – Suiça / França
The Little Cousteau – Jakub Kouril - 8´- 2014 – Republica Tcheca
Strange Fruit – Shimi Asresay and Hili Noy - 7´40” – 2013
Lost senses - Marcin Wasilewski  - 6´- 2013 – Polônia

INTERNACIONAL 12
Kinki – Izumi Yoshida - 10´12” – 2015 – Polônia
Journey – Mehdi Tebbakh - 2´40” – 2014 – França
Sibarisia – Joaquín Ferronato - 8´30” – 2014 – Argentina
Canis – Marc Riba & Anna Solanas - 17´- 2013 - Espanha
Gucio Zaczarowany - Daria Kopiec – 16´40” – 2014 – Polônia
Half You Met My Girlfriend – Nicolas de Leval Jezierski - 5´- Alemanha

INTERNACIONAL 13
Lakomstwa Endemita – Natalia Dziedzic - 11´08” – 2014 – Polonia
Captain Fish – Capitão Peixe John Banana - 7´20” – 2014 – França
Laboratorium – Natalia Nguyen - 8´-2015 – Polônia
Obscure Aventure – Julien Piau - 2´29” – 2014 – França
Si Lunchai – Hannes Rall - 8´36” – 2014 – Alemanha / Singapura
The Match – Jenni Tannahill - 3´- 2014 – Canadá Isle of seals – Edmunds Jansons - 6´- 2014- Letonia
Butoyi – 12 young girls from Burundi - 10´- 2013 – Belgica
Lila – Carlos Lascano - 9´- 2014 - Argentina / Espanha

RETROSPECTIVA ANIMAÇÃO FRANCECSA
COULEUR DE PEAU : MIEL - Jung Sik-jun, Laurent Boileau – 75´- 2011
AYA DE YOPOUGON - Marguerite Abouet, Clément Oubrerie – 84´- 2012
LE TABLEAU ( O QUADRO)- Jean-François Laguionie – 76´- 2011
LE ROI ET L'OISEAU (VERSION RESTAURÉE) - O REI E O PÁSSARO (VERSÃO RESTAURADA)  - Paul Grimault – 73´- 1979
GUS PETIT OISEAU, GRAND VOYAGE -  Christian De Vita – 90´- 2014
IL ÉTAIT UNE FORÊT - Luc Jacquet – 78´- 2013
JEAN DE LA LUNE - Stephan Schesch, Sarah Clara Weber – 95´- 2011
LE JOUR DES CORNEILLES - Jean-Christophe Dessaint – 96´- 2012
MIA ET LE MIGOU - Jacques-Rémy Girerd – 91´- 2008
A LA FRANÇAISE - William Lorton, Emmanuelle Leleu, Hsu Ren-Hsien, Julien Hazebroucq, Morrigane Boyer – 7´- 2012
AU BOUT DU MONDE- Konstantin Bronzit – 8´- 1999
EDMOND ÉTAIT UN ÂNE - Franck Dion – 15´- 2012
L'ENFANT AU GRELOT - Jacques-Rémy Girerd – 26´- 1998
LA BELLE FILLE ET LE SORCIER - Michel Ocelot – 3´- 1991
LWAS - Mathilde Vachet – 2´- 2012
LOGORAMA - François Alaux, Hervé de Crécy, Ludovic Houplain – 16´- 2009
MADAGASCAR, CARNET DE VOYAGE - Bastien Dubois – 12´- 2009
MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS - Amélie Harrault – 15´- 2012
CUL DE BOUTEILLE - Jean-Claude Rozec – 9´- 2010
UNE PETITE HISTOIRE DE L'IMAGE ANIMÉE - Joris Clerté- 4´- 2006
FARD - David Alapont, Luis Briceno – 13´- 2009
LA BÛCHE DE NOËL - Stéphane Aubier, Vincent Patar – 25´- 2013
LA TRAVERSÉE DE L'ATLANTIQUE À LA RAME -  Jean-François Laguionie – 21´- 1978
LE PRINCE DES JOYAUX - Michel Ocelot – 11´- 1991
LES TROIS INVENTEURS - Michel Ocelot – 13´- 1980
TANT DE FORÊTS - Burcu Sankur, Geoffrey Godet – 3´- 2014


JUVENIL 1 –60´
Jack the monster Jack, o monstro – Sindy Giraldo & Iina Kuula - 3´16” – 2013 – Finlandia
Não seja quadrado - Isaac Braz – 1´55” - 2015 - Belém/PA
Butoyi – 12 young girls from Burundi - 10´- 2013 – Belgica
Hansel + Gretel - Soyeon Kim - 3´30” – 2014 - USA / Korea
Gucio Zaczarowany - Daria Kopiec – 16´40” – 2014 – Polônia
Ahco on the Road – Soyeon Kim - 8´45” – 2013 - USA / Korea
Tênis da Hora – Thomas Larson - 11´33” – 2015 – São Paulo
Journey – Mehdi Tebbakh - 2´40” – 2014 – França
Juste de l'Eau – Carlos De Carvalho - 4´42” – 2014 – França

JUVENIL 2 – 60´
AlieNation – Laura Lehmus - 6´14” – 2014 – Alemanha
ME + HER – Joseph Oxford - 11´45” – 2013 – USA
Premier Automne – Carlos De Carvalho, Aude Danset - 10´30” – 2013 – França
Gruby i chudy – Aleksandra Brozyna - 8´41” – 2014 – Polonia
Batz – Max Maleo and Aurélien Predal - 7´- 2013 – França
Dustin – Kristina Jaeger – 7´- 2014 – Alemanha
Si Lunchai – Hannes Rall - 8´36” – 2014 – Alemanha / Singapura

INFANTIL1 – 53´
Viagem na Chuva - Wesley Rodrigues – 13´ - Goiania/2014
Polvo Paul – Thomate – 3´29”- 2013 -  Ribeirão Preto    
Vagabond – Pedro Ivo Carvalho - 7´25” – 2014 – Dinamarca
Journey – Mehdi Tebbakh - 2´40” – 2014 – França
A mesma velha estória (The same the old story) - Ramon Faria 2´30” - 2012 / BH
Tarapaty Goose – Monika Dovnar - 3´30” – Alemanha
Salu e o Cavalo Marinho - Cecilia da Fonte – 13´35” -2014 – Recife - PE 
Dustin – Kristina Jaeger – 7´- 2014 – Alemanha

INFANTIL 2 – 52´
Um Rio - Andrea Pesek e Marcelo Bala -  4' 15"  - 2015 -  SP
Andar de Trem - Gustavo Russo – 3´27” -2013 / Ribeirão Preto - SP
Fora da caixa - Edemar Miqueta – 4´30” – 2013 - São Luís - MA 
The Little Cousteau – Jakub Kouril - 8´- 2014 – Republica Tcheca
Meteoritenfischen – Evelyn Buri & Nina Christen - 5´45” – 2013 - Suíça
Ninja - Marcelo Marão – 3´44” - 2013 / Rio de Janeiro
Ahco on the Road – Soyeon Kim - 8´45” – 2013 - USA / Korea
O monstro e a floresta - Wayner Tristão  - 4´- Juazeiro BA
Lila – Carlos Lascano - 9´- 2014 - Argentina / Espanha


EXIBIÇÃO ESPECIAL
A Caminhada – Luiz Carlos Rodrigues do Amaral - 75´- 2015       

Café Um dedo de prosa – Mauricio Squarisi – 72´- 2014

sexta-feira, 20 de março de 2015

13th MUMIA - Call for entries



13˚ MUMIA – UNDERGROUND WORLD ANIMATION FESTIVAL


BELO HORIZONTE - NOVA LIMA 01 to 31 of December / 2015

Extra Screenings / Special Programme: Teófilo Otoni a Almenara (marchr / 2016)

Exhibition places: Humberto Mauro Cinema – Palace of Arts, Joaquim Pedro de Andrade Cineclub, Uma Tela no Meu Bairro Cineclub, Luis Bessa Public Library, UNA House, C.A.S.A (Armatrux Artistic Company), PUC São Gabriel, SESC Palladium, Curta Degustação Cineclub, Undió, Aliance Francaise

TALKS + GUESTS + RETROSPECTIVES + PARTIES

The best of the world animated films on Minas Gerais’ screens.

FREE ENTRANCE


Objectives:

MUMIA aims to broaden the spaces of imagination and possibilities of a new speech on art, of a new way of sensing the world and also a new way of expression, amid giving support to the brazilian cinematography culture by creating room to the emerging of new audiences, producers and directors.

Films and vídeos produced without any kind of support, no money at all or even those which caused loss to its producers and other ones made with very low budgets are very well accepted too.

Organizers:

MUMIA, a competitive festival, is a iniciative of brazilian animators with the support of Belo Horizonte’s Incentive Law of Culture, UNA Universitarian Center,  ABCA, SESC Palladium, Leite Films, Pimenta Films, Favela É Isso Aí,
Sinpro Minas, Oficina de Imagens, Mucury Cultural.

Purpose:

The purpose of MUMIA is to promote the cultural production of animation films and videos, contributing to its development as an artistic language, specific format and  production method. The Festival also aims to offer the local audience the access to the national and international animation production beyond what is currently available through commercial outlets, traditional production houses or film institutions.


REGULATIONS

Chapter I

Purpose

MUMIA – Underground World Animation Festival – is focused in promoting recent animation short films, incentivating inovation and creativity.

Chapter II

2.1 - The Festival is opened to national and international animated films of any format and any lenght, completed after 2005, delivered in DVD NTSC regardless of the original format, that should be sent preferably to the email inscricoes13mumia@gmail.com through wetransfer (www.wetransfer.com) on H264 format. DVDs (NTSC) will also be accepted (See address below).
International productions should include credits and complete dialogue list.
Each director can submit more than one film or video, but must submit each of them with separate entry forms.
Videos made in different worlds will be very well accepted too.

2.2 - Film's links, photos and all the adicional information must be sent by May 31st 2015 to the email inscricoes13mumia@gmail.com

Those who prefer to sent DVDs must do it by May 31st 2015 to the Festival address:

13º MUMIA – Centro Universitário UNA - Campus Liberdade
Rua da Bahia, 1764
Lourdes
Belo Horizonte – MG
30160-011
Brasil
Tel: (031) 9804 5253

Photos must be sent to the email: inscricoes13mumia@gmail.com

Chapter III:

Selection 

3.1 - There will not be selection of the films and videos submitted. But films that do not fit the festival's genre, according to the opinion of the festival's diretors, will not be accepted.

3.2 - Selected films and the programming will be available from August 23, 2015 in: http://www.mostramumia.blogspot.com/

Chapter IV:

General Information

4.1 – Preview tapes will not be returned and will be part of the Festival’s archive and can be screened  only for cultural purposes on special programmes in Brasil or other countries, including television programmes, without commercial purposes under the director’s authorization.

4.2 - If your work is accepted into the festival, you agree to allow MUMIA to use the film (including images, photos, sound and clips – maximum of 30”) within our promotions and screenings.

4.3 – MUMIA’s is also allowed to use pictures, photos and graphic  and publicity materials of the films to promote them in every media supports.

4.4- All the selected Brazilian and international animations will be part of a Special Programme to be screened on the cities of Teófilo Otoni and Almenara (Minas Gerais) on March / 2016.

4.5 – Registration will be confirmed by mail until september / 2015, after the arrival of all required materials and information.

4.6 - The submitter of the films must pay for all the shipping costs.

4.7 - The entry of a film or a video implies acceptance of the terms of these regulations.  Making the inscription through Google docs linked to MUMIA's blog also indicates the acceptance of these regulation.

4.8 - Other issues will be decided by the MUMIA’s organization committee. 


ENTRY FORM